Lukiokoulutus ehdotetaan siirrettäväksi Tavastialle

Janakkalan sivistyslautakunta saa kokouksessaan 2.9.2026 päätettäväkseen ehdotuksen, että kunnan lukiokoulutuksen järjestämislupa siirretään Koulutuskuntayhtymä Tavastialle 1.1.2028 alkaen.

Janakkalassa kuluvana vuonna tehdyn lukioselvityksen avulla kartoitettiin lukiotoimintaan jatkossa vaikuttavia tekijöitä, kuten oppilasmäärien muutokset, taloudelliset näkökulmat, opetuksen laatu ja tarjonta, hallinto, lainsäädäntö ja valtion ohjaus sekä pitkän aikavälin suunnittelu.

Nyt esitettävän järjestämisluvan siirron tavoitteena on turvata laadukas lukio-opetus ja vetovoima Janakkalassa myös tulevaisuudessa. Muutoksen mahdollisuuksina nähdään erityisesti laajempi yhteistyö ja opintotarjonta sekä suuremman organisaation resurssit ja tukipalvelut.

Mahdollisella siirrolla ei ratkaista lukion toimipisteiden kohtaloa, vaan sitä koskeva päätöksenteko säilyisi jatkossakin kunnan omissa käsissä.

Janakkalan lukio toimii kahdessa toimipisteessä, Tervakoskella ja Turengissa.
Turengissa lukion uudet tilat ovat sidoksissa koulukeskuksen toisen vaiheen suunnitteluun. Järjestämisluvan siirto tuo lisää vaihtoehtoja tilaratkaisuihin. Tämän vuoksi asiasta on päätettävä, jotta koulukeskuksen suunnittelu etenee.

Järjestämisluvan siirto etenee vielä kunnanhallituksen ja valtuuston päätettäväksi.

Lisätietoja sekä sivistyslautakunnan esityslista kokonaisuudessaan.