Koulu- ja monitoimikeskusten rakentamisvaiheet

Rakennushankkeet etenevät valtuuston päättämässä järjestyksessä:

  1. Turengin alakoulu
  2. Tervakosken yläkoulu
  3. Turengin yläkoulu ja liikuntahalli
  4. Tervakosken alakoulu

Turengin koulu- ja monitoimikeskus toteutetaan kahdessa vaiheessa siten että, ensimmäisessä vaiheessa rakennetaan alakoulu ja toisessa rakentamisvaiheessa yläkoulu, lukio ja liikuntahalli.

Tervakosken koulu- ja monitoimikeskus toteutetaan kahdessa vaiheessa siten, että ensimmäisessä vaiheessa rakennetaan yläkoulu ja lukio ja toisessa vaiheessa alakoulu.

Janakkalan kunnan päätöksenteon pöytäkirjoihin pääset tutustumaan tältä sivulta.

Turengin koulukeskus Välkky

Valtuusto valitsi 22.3.2021 Turengin koulu- ja monitoimikeskuksen KVR-urakoitsijaksi YIT Suomi Oy:n. KVR-urakoitsija aloitti hankkeen suunnittelun rakennuslupapiirustuksilla heti huhtikuun puolivälin jälkeen. Koulu- ja monitoimikeskuksen 1.vaihe on noin 8400 neliön kolmikerroksinen rakennus. Rakennuksessa on maalämpö ja aurinkopaneelit ja sen energiatehokkuus on A-luokkaa. Rakennus sijoittui entisen alakoulun hiekkakentälle ja se yhdistettiin katetulla yhteyskäytävällä kirjasto-liikuntahalliin. Välituntipihat sijoittuvat rakennuksen ja tekonurmikentän väliin.

Turengin 1. vaiheen rakentaminen alkoi loppukesällä 2021 ja rakennus otettiin koulukäyttöön elokuussa 2023. Rakennuksessa on esiopetuksen, 1-6 luokkien sekä erityisopetuksen luokkien lisäksi koulun yhteistilat sekä muita tiloja mm. Sibelius-opiston käyttöön.

Lisää Turengin koulukeskus Välkystä täältä.

Tervakosken koulukeskus Valo

Valtuusto valitsi 17.4.2023 Tervakosken koulu- ja monitoimikeskuksen KVR-urakoitsijaksi YIT Suomi Oy:n. KVR-urakoitsija aloitti hankkeen suunnittelun rakennuslupapiirustuksilla. Rakentamisen suunnittelu jatkui heti tämän vaiheen jälkeen. Koulu- ja monitoimikeskuksen 1.vaihe on noin 5400 neliön kolmikerroksinen rakennus. Rakennuksessa on maalämpö ja aurinkopaneelit ja sen energiatehokkuus on A-luokkaa. Rakennus sijoittui entisen yläkoulun hiekkakentälle liikuntahalli Delfort-areenan viereen. Välituntipihat sijoittuvat rakennuksen ja liikuntahallin väliin.

Tervakosken 1. vaiheen rakentaminen alkoi loppukesällä 2023 ja rakennus otettiin koulukäyttöön elokuussa 2025. Rakennuksessa on 6-9 luokkien sekä lukion tilat.  Iltakäyttöä varten löytyy myös tiloja.

Lisää Tervakosken koulukeskus Valosta täältä.

Turengin koulu- ja monitoimikeskuksen 2. vaihe

Turengin koulukeskuksen 2. vaiheen tilaselvityksiä ja -suunnittelu on alkanut. Tavoitteena on saada 2025 aikana päättäjille toteutusvaihtoehto, jolla hanketta voidaan viedä urakkakilpailutukseen ja toteutukseen. Tilojen sisällöt ovat tarkastelussa ja vaihtoehtoja tehdään alkuvuodesta. Tavoitteena on tarkastella yläkoulun ja lukion tilojen tarpeet sekä selvittää minkälaiset liikuntatilavaihtoehdot. Liikuntatilojen osalta tarkastellaan myös niiden mahdollinen toteutusaikataulu.

Ennen 2. vaiheen rakentamista vanha koulun purettiin. Purku-urakoitsijana toimi Ahosen Palvelut Oy. Kohteessa oli merkittävän paljon haitta-ainepurkua.

Kuvia purkutyömaalta:

Turunen Harri

Rakennuttaja
Tilapalvelu

Uudisrakentaminen ja peruskorjaus.
Koulu- ja monitoimikeskushankkeen vetovastuu.

Taimistotie 4, 14200 Turenki