Palstaviljely 2026
Alue on viljelyvalmiina todennäköisimmin viikolla 20 (11.5. jälkeen). Tiedotamme tästä erikseen!
Maanmuokkaus riippuu täysin keleistä. Maanmuokkauksen jälkeen merkkaamme palstojen rajat ja numerot.
Kaikki palstat jaettiin ke 22.4.2026, eikä vapaita palstoja jäänyt. Viime vuonna alueelle jäi siivouskehotuksista huolimatta muoviroskaa. Pyydämme huomioimaan, että siistiminen kuuluu palstan vuokraajalle, kts. ehdot.
Palstakartta: katso tästä , palstat ovat yksivuotisia.
Viljelypalstan säännöt: lataa tästä
Lähin katuosoite viljelypalstoille on aluetta vastapäätä Lehdon liikenteen/Matkahuollon palvelupisteen osoite: Hausjärventie 8, 14200 Turenki.
Monivuotiset palstat, Moisio1
Luovutamme ensimmäistä kertaa nyt monivuotisia palstoja Moisio1 alueelta. Palstat sijaitsevat päiväkodin viereisellä alueella (kuvassa nuolen osoittamalla sivulla).
Palstat merkataan maastoon viim. huhti/toukokuun vaihteessa. Monivuotisten palstojen maanmuokkauksesta ja kastelusta vastaavat viljelijät itse.
Monivuotisen palstan voi varata suoraan: marika.kolehmainen@janakkala.fi, 050 567 6486
Yhden palstan koko on n. 50 m2 ja hinta on 25 €/vuosi. Palstoja luovutetaan enintään 2 kpl / varaaja.
Palstan voi varata maksimissaan viideksi vuodeksi. Varaaja on etusijalla jatkamaan viiden vuoden jälkeen ko. palstan viljelyä. Monivuotinen viljelijä sitoutuu hoitamaan ja maksamaan palstansa vuosittain, tai halutessaan kertamaksuna, esim. 5 vuodelle. Toimitamme laskun erikseen. Laskun toimittaminen edellyttää, että varaaja on suostuvainen antamaan täydelliset henkilö- ja osoitetietonsa laskutusta varten. Monivuotisten palstojen sopimus päättyy, mikäli vuokraaja ilmoittaa luopuvansa palstasta tai sopimus puretaan esimerkiksi maksamattomien laskujen takia tai palstan hoitamattomuuden vuoksi. Jos maksat palstan vain vuodeksi kerrallaan, ilmoita kuitenkin oletko halukas jatkamaan vuokrausta vuosittain/1-5 vuodelle.
Monivuotiset palstat ovat pääsääntöisesti tarkoitettu monivuotisille kasveille, esim. marjapensaat ja monivuotiset yrtit.
Alueelle ei saa sijoittaa rakennelmia/kasvihuoneita. Kuitenkin esim. puiset istutuslaatikot tmv. ovat sallittuja.
Vapaat palstat 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10.

Lähin katuosoite viljelypalstoille on päiväkodin osoite: Moisiontie 5, 14200 Turenki