Ilveksen luontokoulu tarjoaa luonto-oivalluksia

Janakkalan oma Ilveksen luontokoulu aloittaa syyskuussa jälleen toimintansa. Edellisen kerran koulu toimi täysipainoisesti lukuvuonna 2023-2024.

Luontokoulun myötä jokainen Janakkalan koulujen 1-9 luokan oppilas pääsee lukuvuoden aikana viettämään keskimäärin yhden päivän luonnossa tai luontoasioiden ääressä.
Määrä ei tunnu isolta, mutta luonnon hyvinvointivaikutukset ovat niin merkittäviä, että tämä on tärkeä lisä kouluarkeen. Uskon luontokoulun innostavan sekä opettajia että oppilaita ammentamaan lisää luonnosta, sanoo luontokoulun opettaja Johanna Sahila.

Työviikostaan Johanna vie kolme päivää Janakkalan koulujen luokkia luontoon ja opettaa kaksi päivää Välkyssä ns. resurssiopettajana.

Luontokoulu alkaa syyskuussa nelosluokkalaisten vesiötökkä- ja kasvitutkimuksilla.

– Vesieliötunnilla puhutaan kaikesta elämästä, mitä luonnonvesissä on, haetaan vettä, siivilöidään se ja tutkitaan löydöksiä petrimaljoilla. Oppilaista on riemastuttaa huomata, että haaviin jääneet ”roskat” ovatkin liikkuvia eliöitä, Johanna kertoo.

Vettä myös tutkitaan aistinvaraisesti ja jutellaan mm. sinilevästä. Johanna iloitsee siitä, että kaikilta kouluilta löytyy hyvä tutkimusvesi ihan läheltä. Leppäkoskella Puujoki, Tervakoskella Alasjärvi ja Tervajoki, Harvialassa Hiidenjoki, Tarinmaalla Kuotolanjärvi, Tanttalassa suolampi puroineen ja Turengissa Myllyojan lammet.

– Mitä rehevämpi, sen mielenkiintoisempi tutkia! Myllyoja ja Tanttalan lampi ovat olleet ihan mahtavia tutkittavia.

Oppilaita tutkimassa luontokortteja.

Luontokoulun tunnit ovat pääsääntöisesti maastossa, joskin ylemmillä luokilla pohditaan ilmastonmuutosta ja kestävää tulevaisuutta myös luokassa. Yläkoulujen luontotunnit alkavat myöhemmin syksyllä. Niiden toteuttamisessa ovat mukana myös nuorisotoimi ja liikuntapalvelut ja niihin lisätään mukaan myös luontoliikuntaa.

Luontokoulu Ilveksen toiminta rahoitetaan kaksi seuraavaa vuotta kunnan saaman testamentin turvin, mutta tavoitteena on vakiinnuttaa koulun toiminta senkin jälkeen. Ilveksen luontokoulu kuuluu LYKE, luonto- ja ympäristökoulujen verkostoon.

– Uskon että luontokoulun avulla voimme lisätä lastemme tulevaisuususkoa, Johanna sanoo