Valtuusto hyväksyi hyvinvointikertomuksen
Valtuusto hyväksyi kokouksessaan 1.9.2025 mm. hyvinvointikertomuksen raportoinnin valtuustokaudelta 2021-2025. Raportti löytyy kokonaisuudessaan esityslistan liitteistä. Raportti todettiin olennaiseksi dokumentiksi, joka antaa hyvän kuvan kuntalaisten hyvinvoinnista. Huolta herättää mm. lasten ja nuorten tilanteesta kertovat luvut. Itse raporttiin toivottiin jatkossa selkeyttä.

Valtuusto päätti myös, että Janakkalan kunta ostaa Janakkalan Osuuspankilta 40 kpl Janakkalan Yrityskehitys Oy:n osakkeita. Janakkalan Osuuspankin tavoitteena on vähentää mahdollista esteellisyyttä ja lähipiirisuhdetta sekä vahvistaa puolueettomuutta alueellisena rahoittajana. Osakkeiden hinta on nimellinen 1 €/osake.
Valtuusto päätti perustaa määräaikaisen hanketyöntekijän toimen ajalle 1.10.2025 – 30.9.2026. Janakkalan yhteinen kirjasto -hankkeen tavoitteena on kehittää Janakkalan kahden taajamakirjaston toimintaa demokratian edistäjänä ja oikean tiedon lähteenä eri väestöryhmille. Tavoitteena on myös lisätä kuntalaisten ja päättäjien vuoropuhelua.
Valtuusto hyväksyi myös vastauksen valtuustoaloitteeseen eläinperäisten tuotteiden kulutuksen puolittamiseksi vuoteen 2030 mennessä.
Valtuusto nimesi alueelliseen ympäristöterveysjaostoon vuosille 2025-2029 Aki Lintumäen ja varajäseneksi Arttu Niemelän.
Valtuusto nimesi alueelliseen työllisyysjaostoon varapuheenjohtajan Jussi Hietalan ja yhden jäsenen ja heille henkilökohtaiset varalle Arttu Niemelän, jäseneksi Satu Sillan ja hänen varaksi Outi Kristensenin.
Valtuusto valitsi Hämeen Poliisilaitoksen neuvottelukuntaan Pauli Gäddalan ja varalle Marko Mantereen.
Valtuusto valitsi Kanta-Hämeen käräjäoikeuden lautamiehiksi Sami Lehtosen, Juha Kuusisen ja Jaana Oravisjärven.
Valtuusto kuuli myös kuntaan saapuneesta kuntalaisaloitteesta, veistoksen toteuttamisesta maailman vahvin mies Janne Virtaselle.
Kokouksen striimilinkki (Youtube)
Kunnanvaltuuston kokouksen esityslistaan.