Taaran markkinat sukeltaa ajan kerroksiin

Laurinmäen torpparimuseolla Janakkalassa 30.8. klo 14-18 järjestettävä Taaran markkinat -tapahtuma kutsuu Laurinmäelle kaikki historiaa ja kulttuuriperintöä eri tavoin harrastavat ja näistä kiinnostuneet ikään, säätyyn tai oravannahkoihin katsomatta.

Tapahtumassa on perinteiseen tapaan koko museoalueen valtaava ohjelmallinen wanhanajan markkinatori. Päivään mahtuu monenlaista koettavaa. Ohjelmassa musiikkia, perinnepajoja, markkinakojuja ja tarinoiden taikaa.

Taidepajoissa museoalueella maalataan, askarrellaan käpylehmäkylää ja valmistetaan perinnesoittimia. Soitinrakentaja Juhana Nyrhisen työpajassa rakennetaan julmu. Julmu on pieni lintupilli, jota on käytetty on kivikaudella. Materiaaleina käytetään luonnonmateriaaleja, puuta, tuohta ja puuvillanarua.

Museoalueella Mikael Agricola kertoo tarinaa jurtassa, johon mahtuu 50 katsojaa. Missä tontut asuvat, mitä he puuhaavat? Sen saamme tietää, kun esityksessä avataan meille näitä tonttujen salaisuuksia ja tapoja. Mikaelin ollessa pieni hänen isänsä kertoi hänelle tontuista ja heidän tavoistaan. Yhdessä he kulkivat tonttujen asunpaikoilla ja ruokkivat heitä. Saunaa lämmittäessään Mikael kohtaa sattumalta lapsuudestaan tutun saunatontun ja siitä muodostuikin lämmin jälleentapaaminen. Tämä kaikenikäisille sopiva esitys yhdessä teatteri Taigamaton kanssa kutsuu mukaansa lumoavaan tunnelmaan esiintyjinä Sari Tirkkonen ja Karim Tsarkov.

Linnan muurit kohoavat museoalueella ja alueelle kätkeytyy arvoituksia. Tarinateltan suunnittelemassa koko perheelle osallistavassa jousiammuntaseikkailussa päästään kurkistamaan erilaisiin juonenkäänteisiin ratkaisten arvoitusta joukkueissa. Seikkailu huipentuu jousiammuntapisteelle, jossa pitäisi osua omenaan.

Tarinmaan kyläyhdistyksen lettukojusta löytyy perinteiset herkulliset letut ja Keltaisen talon kahvila tarjoaa maistuvaa keittolounasta koko tapahtuman ajan. Markkinatorilta löytyy perinnekäsitöitä, pajukoreja, lammastilan tuotteita, leikkokukkia, koruja, leivonnaisia ja paljon muuta.
Keltaisella talon pihapiirissä on tarjolla musiikkiesityksiä koko tapahtuman ajan. Ohjelman avaa musiikillisella peikkotervehdyksellä lähimetsistä peikot Taika ja Töminä, jonka jälkeen kuullaan tunnelmallista harmonikkamusiikkia Valto Savolaisen esittämänä. Iltapäivässä soi myös Pressankatin vauhdikas lastenkonsertti, jossa seikkaillaan historian jäljillä. Tapahtuman päätteeksi kuullaan lauluja tuhannen vuoden ajalta Mammas Artsoppa -trion esittämänä. Mammas Artsoppa koostuu pitkänlinjan kansanmuusikoista, kokoonpanossa mukana Seija Mäkelä, Jukka Mäkelä ja Ismo Virtanen.

Luvassa on tunnelmallinen päivä, jossa voi sukeltaa ajan kerroksiin! Tapahtumassa menneisyys herää eloon tarinoina, käsitöinä ja perinteinä.
Lämmin tunnelma ja unohtumattomat kohtaamiset tarjoavat jokaiselle jotakin.

Tapahtumasivulle.