Antti Aaltonen nimitetty Janakkalan Yrityskehitys Oy:n toimitusjohtajaksi

Janakkalan Yrityskehitys Oy on nimittänyt uudeksi toimitusjohtajakseen yrityspalvelupäällikkö Antti Aaltosen. Aaltonen aloitti tehtävässään 27.8.2025.


Antti Aaltonen on toiminut Janakkalan Yrityskehityksessä vuodesta 2018 alkaen ensin yrityskehittäjänä ja myöhemmin yrityspalvelupäällikkönä. Hän on vastannut yritysneuvontapalveluista janakkalalaisille yrityksille sekä yrityskehityksen edistämisestä. Lisäksi Aaltonen on ollut keskeisessä roolissa yhtiön isännöintipalveluissa ja toimitilahankkeissa.

Forssassa asuva Aaltonen on koulutukseltaan insinööri (YAMK) ja on suorittanut muun muassa isännöinnin ammattitutkinnon sekä yritysneuvojan erikoisammattitutkinnon. Hänellä on pitkä kokemus yritysneuvonnasta ja yritysten kehittämisestä, ja hän on toiminut itsekin pitkään yrittäjänä. Aaltonen on aiemmin toiminut kahden eri yhtiön toimitusjohtajana.

Janakkalan Yrityskehitys Oy on Janakkalan kunnan omistama kehitys- ja toimitilayhtiö, joka on perustettu vuonna 1984. Yhtiön tavoitteena on mahdollistaa Janakkalassa toimivien yritysten kasvu ja menestyminen. Yrityskehitys tarjoaa maksuttomia yritysneuvontapalveluita Janakkalassa toimiville yrityksille sekä vuokraa omistamiaan teollisuus- ja logistiikkatilojen toimitiloja Turengissa, Rastikankaalla ja Tervakoskella.

Tällä hetkellä yhtiö työllistää yhden henkilön, mutta lähitulevaisuudessa tavoitteena on vahvistaa henkilöstöä vastaamaan kasvaviin tarpeisiin.

Janakkalan Yrityskehitys Oy:n nettisivuille.