Näytä kaikki tapahtumat

Taide työnä: Omien työskentelytapojen rakentaminen ja hallinta luento

Kulttuurikonttori, Lukiokatu 16, Hämeenlinna

Hämeenlinna

Miten taiteilijan työ voi olla tavoitteellista, rytmittyä mielekkäästi ja tuottaa pitkäjänteisesti sisältöä, ilman että luovuus kahlitaan? Tässä luennossa käsitellään taiteellisen työn käytännön puolta: ajankäytön hallintaa, oman praktiikan sanoittamista, projektien rytmittämistä sekä luovan työn ja elämän yhteensovittamista.

Luennolla pohditaan myös, millaisia työskentelytapoja ja rakenteita voi rakentaa itse ilman että odottaa ulkopuolista hyväksyntää tai rahoitusta. Mukana on esimerkkejä residenssityöskentelystä, omaehtoisista näyttelyistä, taidekasvatuksesta ja taiteilijan asiantuntijatyöstä.

Luento sopii erityisesti taidealan ammattilaisille, itsenäisille tekijöille ja opiskelijoille, jotka haluavat kehittää omaa työskentelyä kohti kestävää ja omannäköistä taiteilijuutta.

Minttu Saarinen on kuvataiteilija, vapaa kirjoittaja ja kulttuurivaikuttaja, joka työskentelee laaja-alaisesti taiteen ja kulttuurin kentällä. Hän toimii Kulttuurikonttorin toiminnanjohtajana, Kulttuurimedian vastaavana päätoimittajana, kuvataiteilijana, opettaa taiteen tekemistä sekä opiskelee maiseman tutkimusta ja kulttuuriperintöä Turun yliopistossa. Työssään Saarinen yhdistää taiteellisen praktiikan, tutkimuksen ja yhteiskunnallisen keskustelun ja on erityisen kiinnostunut siitä, miten taiteilijuutta voi toteuttaa ammattina monimuotoisesti, kestävästi ja rohkeasti yhteiskunnan rakenteiden sisällä.

🎨 LUENTO: Taide työnä – Omien työskentelytapojen rakentaminen ja hallinta
🗓️ 3.6.2025 klo 18
📍 Kulttuurikonttori, Lukiokatu 16, 13100 Hämeenlinna

Miten luovaa työtä voi tehdä kestävästi ilman että inspiraatio hiipuu tai arki vie kaiken tilan?
Tervetuloa luennolle, jossa pureudutaan taiteellisen työn käytäntöihin, rytmiin ja rakenteisiin.

Tapahtuman tiedot

Tapahtuma on ilmainen.

Tapahtumaan ei ole esteetöntä pääsyä.

Järjestäjä

Kulttuurikonttori/Kaputa ry