Näytä kaikki tapahtumat

Kutomossa soi! – Jean Sibelius ja Jazz

Wetterhoffin Wanha Kutomo, Palokunnankatu 9, Hämeenlinna

Hämeenlinna

WADE MIKKOLA KVARTETTI
Jari Perkiömäki – saksofonit, bassoklarinetti
Tuomo Uusitalo – piano
Wade Mikkola – kontrabasso
Roope Kantonen – rummut

Konsertti on osa Hämeenlinnan Sibelius-seuran järjestämää tämän syksyn konserttisarjaa Jean Sibeliuksen 160-vuotisjuhlan kunniaksi. Konsertin ohjelmisto koostuu Sibeliuksen musiikista, sovitettuna jazzmusiikin erilaisiin rytmisiin tunnelmiin ja improvisaatioon. Sovitukset pyrkivät kunnioittamaan sävellysten tunnelmia, melodioita ja harmonioita, ja samalla tuomaan esille niiden soveltuvuus myös jazzmusiikin estetiikkaan. Ohjelmistoon kuuluu muun muassa Sibeliuksen ”Puusarja” ja useita tunnettuja laulu- ja pianosävellyksiä.

Wade Mikkolan huipputasoisessa kvartetissa saksofonia ja bassoklarinettia soittaa jazzin monipuolinen toimihenkilö Jari Perkiömäki. Pianon ääressä on vuoden 2023 Pori Jazzin vuoden taiteilija, Tuomo Uusitalo. Hienojakoinen ja loistavan dynamiikan omaava rumpali on Roope Kantonen. Kontrabasistina on tietenkin toiseksi tämän vuoden Jazz Legendaksi nimetty Atro ”Wade” Mikkola. Hän on jo aiemmin levyttänyt joitakin sovituksia, mitä konsertissa nyt tullaan kuulemaan. CD: Alan Matheson & Wade Mikkola Duo: Souvenir.

KUVA
Wade Mikkola kvartetti; vas. Tuomo Uusitalo, Wade Mikkola, Jari Perkiömäki, Roope Kantonen (kuvakooste, Wade Mikkola)

Tapahtuman tiedot

Tapahtuma on maksullinen.

Tapahtumaan ei ole esteetöntä pääsyä.

Hintatiedot

Ovelta: Peruslippu 25e / Sibelius-seuran jäsenet 20e / alle 18 -vuotiaat, opiskelijat, työttömät 5e. Ennakkoon: hmlsibeliusseura.sihteeri(at)gmail.com.

Wetterhoffin Wanhassa Kutomo – salissa on 80 paikkaa, joten suosittelemme ennakkovarauksen tekemistä.

https://liikuttajat.fi/hmlsibeliusseura/tapahtumat

Järjestäjä

Hämeenlinnan Sibelius-seura ry